Aktualności  

Szkolne kolędowanie
20.12.2019 r.



Fotoreportaż: Mirosław Okuński



Wigilia w klasie II


Fotoreportaż: Anna Michalak



Mikołajki w klasie III





Wigilia w klasie 5a



Fotoreportaż: Anna Wiśniewska



W kinie na święta i o świętach




Od kiedy w 1895 r. bracia Lumiere wynaleźli kinematograf, o kinie napisano już wszystko. Na przestrzeni tych ponad 120 lat wskazany rodzaj sztuki przeszedł ogromne przeobrażenia. Od trwającego niespełna minutę niemego i czarnobiałego filmu wymienionych na wstępie twórców, do wielosezonowych superprodukcji takich gigantów współczesnego przemysłu filmowego jak Netflix, Disney czy HBO.

Nie miejsce i czas na opisywanie tutaj rozwoju sztuki filmowej. Pragniemy tylko zwrócić uwagę na jeden aspekt – rolę kina w przekazywaniu ogólnoludzkich wartości, a zarazem wychowaniu i wspieraniu szkoły w tym działaniu. Zwłaszcza kina ambitnego i nie nastawionego na sukces komercyjny.

Pretekstem do napisania komentarza był udział dzieci i młodzieży SP w Bogusławicach w wyjeździe do Konina na film familijny pt. „Magiczne święta Ewy”. W wydarzeniu udział wzięło 45 uczniów i 3 opiekunów. Wszyscy byli świadkami optymistycznej opowieści o przygodach tytułowej bohaterki. W omawianym przypadku ten świat wartości jest motywem przewodnim filmu. 10 – letnia dziewczynka spędza szkolną przerwę świąteczną na niemalże bajkowej farmie dziadka, zlokalizowanej w wyjątkowym lesie. Starania głównej postaci prowadzą w finale seansu do jego ocalenia przed wycinką. Dzieje się tak ze względu na żyjącą tam rzadką odmianę sowy. Po drodze bohaterowie spełniają swoje marzenia o lepszym świecie, odbudowują relacje wielopokoleniowej i kochającej się rodziny, znajdują szczęście, przyjaźń i miłość oraz zdają sobie sprawę z ogromnej mocy współpracy w dążeniu do celu.   

Piszący te słowa nie mają najmniejszej wątpliwości, że wymienione okoliczności były doskonałą lekcją wrażliwości i wychowania dla naszych wspaniałych uczniów. Trudno wskazać lepszy moment dla tego typu działań niż zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Olga Jędrzejewska – opiekun, wychowawczyni klasy IV,

Anna Wiśniewska – opiekun, wychowawczyni klasy V a,

            Robert Wiśniewski – opiekun, wychowawca klasy V b



Jasełka w przedszkolu



    Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. Czas spełnienia marzeń i okazywania sobie wzajemnej troski i miłości.
    Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt
, w naszym przedszkolu odbyły się jasełka w wykonaniu dzieci z grupy 4,5-latków i 6-latków. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wspólne śpiewanie kolęd wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój i stworzyło radosną atmosferę.Występ przedszkolaków został ciepło przyjęty przez zebranych gości i nagrodzony gromkimi brawami.
    Podziękowania należą się również Rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów dla dzieci i słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy!

Magdalena Ferenc i Paulina Grabowska.



Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego pt. "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa" w grupie 4,5-latków
17.12.2019r.




     17 grudnia w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego na najpiękniejszą ozdobę choinkową.
      Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych uczestników oraz pielęgnowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.
    Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Ponieważ wszystkie prace były piękne i pomysłowe, komisja postanowiła nagrodzić sześcioro uczestników jednakowymi wyróżnieniami. Wyróżnienia otrzymali: Mikołaj Sz., Marta O., Ksawery S., Fabian S., Jakub P., Stanisław W.
    Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
    Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu.

    Organizator konkursu: Magdalena Ferenc.




Nad zbiórką czuwały panie: Anna Wiśniewska i Iwona Szklarska







Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!
19.12.2019 r.



    W dniach 16.12.2019 r. do 19.12.2019 r. biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wspólnej realizacji akcji pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”. W tych dniach nauczyciel bibliotekarz rozdawał uczniom odwiedzającym bibliotekę kartki świąteczne celem napisania życzeń świątecznych wspólnie ze swoimi rodzicami lub w bibliotece szkolnej.
   
Celem akcji było zwrócenie uwagi wszystkich dzieci, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, pamięć o członkach swojej rodziny w tych szczególnych świątecznych dniach, a przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.
    Podczas wspólnego wypisywania kartek rozmawiano o tym, dlaczego wysyłanie kartek jest ważne: 
    - sprawiają ogromną, najszczerszą radość dla odbiorcy;
    - to szansa, by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, coczujemy do osób najbliższych;
    -
napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.

W pisanie kartek zaangażowała się duża grupa uczniów – mali i duzi.  Akcja ta, dała wyraz temu, że tradycja wysyłania kartek nie odeszła w zapomnienie, jest wciąż żywa, i ma się dobrze!

Uczestnicy akcji wypożyczyli również książki na ten piękny świąteczny okres, tym samym włączając się w naszą kolejną akcję promującą czytelnictwo – „Wypożycz sobie prezent na święta”.

Nauczyciel bibliotekarz Marzena Sobczak.



150. rocznica powstania układu okresowego pierwiastków



    W 2019 roku przypada 150 rocznica powstania układu okresowego pierwiastków, dlategobr. został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019). Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest chyba jednym z najważniejszych osiągnięć nauki, bowiem zawiera wszystkie znane pierwiastki występujące we Wszechświecie jak i te, które do tej pory otrzymał w laboratorium człowiek.
    W naszej szkole z okazji tej rocznicy powstał układ okresowy pierwiastków chemicznych wykonany przez uczniów klasy VII i VIII. Wspólna praca uczniów zaprezentowana jest na głównej gazetce szkolnej. Dodatkowo chętni uczniowie wykonali swoje układy okresowe, które wyglądają bardzo nietypowo i zarazem ciekawie. Wszystkie prace uczniów zostały zaprezentowane na wystawie prac plastycznych, które znajdują się na korytarzu szkolnym.


Anna Wiśniewska - nauczyciel chemii



Ergowiosła 2019
14.12.2019 r.



Reprezentacja sportowców Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach powróciła w sobotę z wysoko podniesioną głową z kolejnej edycji „Brdowskich Ergowioseł”. Licząca 10 osób drużyna zanotował kilka znaczących sukcesów.

W dniu 14 grudnia 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Brdowie, przy wsparciu działającego przy placówce Uczniowskiego Klubu Sportowego, zorganizowała zawody na ergometrach, tzn. urządzeniach, które służą do treningu sportowcom uprawiającym wioślarstwo. Obok uczniów naszej szkoły do walki o najwyższe laury stanęło kilkudziesięciu innych uczestników ze szkół w Babiaku, Bierzwiennej, Brdowie oraz Izbicy Kujawskiej (SP nr 1 i 2). Organizatorzy podzielili młodzież szkolną na kilka grup. Zasadniczy podział przebiegał według płci (kategoria dziewcząt i chłopców) oraz pochodzenia uczestników zawodów (uczniowie szkoły w Brdowie – osobna kategoria, uczniowie szkół zaproszonych – osobna kategoria). W kategorii szkół zaproszonych, w grupie dziewcząt, zawodniczki naszej szkoły – Izabela i Zuzanna (klasa VII) – zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce. W tej samej kategorii, ale w grupie chłopców, na najwyższym stopniu podium stanął Kacper (klasa VIII). Wynik naszego ucznia był najlepszy w gronie chłopców bez względu na wprowadzone przez organizatorów podziały. Osobną kategorię stanowiła rywalizacja drużynowa, w której  także możemy pochwalić się znakomitym rezultatem. Nasz zespół w składzie: Daniel, Marcel, Patrick (wszyscy klasa VI), Izabela, Zuzanna, Kacper, Seweryn (wszyscy klasa VII), Błażej, Braian, Kacper (wszyscy klasa VIII) zajął pierwsze miejsce w Klasyfikacji Generalnej Szkół Podstawowych! Opis warto uzupełnić o kategorię wiekową open, w której drugie miejsce uzyskała Katarzyna, absolwentka naszej szkoły z rocznika 2018.

Każdy uczestnik rywalizacji otrzymał pamiątkowy dyplom, a najlepsi trofeum w postaci pucharu lub statuetki. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i stworzenie młodym sportowcom możliwości rozwijania posiadanych talentów.

Gratuluję uczniom i trenerowi, p. T. Tomickiemu, sukcesów i życzę kolejnych.

Robert Wiśniewski, opiekun uczniów na zawodach.





Rozstrzygnięcie konkursu "Stroik Bożonarodzeniowy"
13.12.2019 r.



    W dniu 13 grudnia w grupie przedszkolnej "Pszczółki" został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Stroik Bożonarodzeniowy", którego celem było kultywowanie polskich tradycji świątecznych, a także rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.
    Na ręce pani Pauliny Grabowskiej, która była organizatorem konkursu złożono 10 stroików, które dzieci wykonały przy pomocy rodziców. Wszystkie prace były bardzo estetyczne i starannie wykonane. trudno było wyłonić zwycięzców. po obradach komisja przyznała:
        I miejsce - Filip Zawada
        II miejsce - Weronika Nowak
        III miejsce - Wiktor Sucharski
        Wyróżnienie - Natalia Wielkopolan
    Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.



Koncert kolęd "Brdów 2019"

13.12.2019 r.

W dniu 13 grudnia 2019 r. zespół wokalno – instrumentalny Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach wziął udział w wyjątkowym koncercie kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w Brdowie. W skład formacji weszli uczniowie klasy V b: Jakub i Oliwier (śpiew), oraz nauczyciele: p. T. Tomicki (gitara) i p. P. Trochonowicz (klawisze). Ponadto impreza zgromadziła kilkudziesięciu wykonawców z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Brdowa, Babiaka i Izbicy Kujawskiej. Organizatorem wydarzenia była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych. Podczas godzinnej gali wszystkie dzieci zaprezentowały repertuar związany ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – kolędy, pastorałki, tradycyjne pieśni okolicznościowe. Nie zabrakło także utworów instrumentalnych. Nasz zespół wykonał autorską wersję kolędy „Cicha noc”. Między występami zespołów widzowie mogli podziwiać recytację poezji tematycznej. Świadkami i aktywnymi uczestnikami wydarzenia byli nauczyciele i wychowawcy zaproszonych przedszkoli i szkół, rodzice młodych artystów, goście specjalni oraz mieszkańcy Brdowa i okolicznych miejscowości. Zapraszamy do obejrzenia relacji z występu, zamieszczonej na Facebooku SP w Brdowie. Link do filmu!!!

W imieniu własnym i zespołu dziękuję realizatorom za możliwość uczestniczenia w nadzwyczajnym wydarzeniu, wprowadzającym w piękną atmosferę świąt.

Robert Wiśniewski, wychowawca klasy V b.


Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!


Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do wspólnej realizacji akcji pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”, która rozpoczyna się 16.12.2019 roku i potrwa do 20.12.2019 roku.

Szczegóły akcji znajdziecie na gazetce przed biblioteką.

Zapraszam

Marzena Sobczak


Warsztaty plastyczne w bibliotece

W dniu 11.12.2019 r. w naszej bibliotece szkolnej chętni uczniowie mogli podczas przerw wykonać kartki świąteczne z wykorzystaniem pomysłów z książki „Magiczne kółeczka czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamarskiej. Chętnych nie brakowało, a efekty były imponujące.

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak


Wyjazd do Koła na przedstawienie "Dziewczynka z zapałkami"
10.12.2019 r.

10 grudnia uczniowie klas I - III naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców wybrali się na wycieczkę do Domu Kultury w Kole, aby obejrzeć spektakl pt.: „Dziewczynka z zapałkami".
Przedstawiona historia wielokrotnie nas rozbawiła, momentami zasmuciła, wzruszyła
i skłoniła do refleksji. Po przedstawieniu widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami i okrzykami radości.

Kierownik wycieczki Anna Michalak


Wycieczka do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce

10.12.2019 r.

                10 grudnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Kłóbki. Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest ,,Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej. W centrum skansenowskiej wsi, dzieci zwiedziły chałupę gospodarza, szkołę, remizę strażacką, kuźnię oraz kościół.                                                              

            Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki wznosi się dwór, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. Pod okiem przewodnika, przedszkolaki miały okazję obejrzeć zabytkowe wnętrza dworu.

            Największą atrakcją wycieczki był udział w warsztatach, które przybliżyły dzieciom zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w dawnym ziemiańskim dworze na Kujawach. Przedszkolaki uczestniczyły w wypieku tradycyjnych pierników, które następnie ozdobiły lukrem i spakowane zabrały do domu.

            To była wspaniała przedświąteczna wycieczka!

 

Kierownik wycieczki: Magdalena Ferenc


Grand Prix dla Igora

Igor Poplewski został laureatem Grand Prix XIII Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa w Kłodawie za wykonanie piosenki "Hej Wy" Korteza. Występ Igora można obejrzeć pod linkiem: https://www.facebook.com/OREWwSadlnie/videos/808751079558779/?t=76
Gratulujemy!!!


Mikołajki w klasie Va
6.12.2019 r.

Fotoreportaż: Anna Wiśniewska


Mikołajki w grupie "Pszczółek"

6.12.2019 r.

6 grudnia 2019 r. grupę "Pszczółek"odwiedził Święty Mikołaj. Długo wyczekiwany gość obdarował dzieci prezentami, wywołując uśmiech na ich twarzach. W tym dniu nie zabrakło gier i zabaw tematycznych. Dzieci chętnie brały w nich udział. Przedszkolaki z radością zaprosiły Mikołaja za rok, obiecując być bardzo grzecznymi dziećmi. Dzień ten minął w przyjaznej atmosferze, zostawiając wspaniałe wspomnienia.

Informację z Mikołajek przygotowała Paulina Grabowska.


Mikołajki w klasie II

6.12.2019 r.

Fotoreportaż: Anna Michalak


Mikołajki szkolne

6.12.2019 r.


Mikołajki w grupie "Jeżyki"

6.12.2019 r.

    6 grudnia to dla dzieci jeden z najpiękniejszych dni w roku. Już od samego rana ,,Jeżyki” śpiewały zimowe piosenki, uczestniczyły we wspólnych zabawach oraz wykonały piękne mikołajkowe prace plastyczne.
        Tego dnia do naszego przedszkola przybył długo wyczekiwany gość. Przedszkolaki uśmiechnięte i bardzo podekscytowane dźwiękiem dzwoneczka, z ogromną radością przywitały świętego Mikołaja. Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom prezenty i obiecał, że za rok z pewnością odwiedzi nasze przedszkole.

            Oczekiwane cały rok mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Informację przygotowała Magdalena Ferenc.


Mikołajkowe "spotkania z książką"

6.12.2019 r.

6 grudnia na mikołajkowe „spotkanie z książką” zostali zaproszeni wszyscy uczniowie. Nauczyciel bibliotekarz przygotował dla sympatycznych gości wiele niespodzianek. Jedną z nich była „Mikołajkowa biblioteczka”, gdzie znajdowały się książki o tematyce związanej z Mikołajem oraz nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie szkoły tłumnie odwiedzali bibliotekę szkolną i wypożyczali książki. Młodsi czytelnicy otrzymywali do pokolorowania Mikołaja, a dla wszystkich przygotowano loterię, w której można było wygrać słodką niespodziankę. Nie zabrakło rozmowy o mikołajkowych  i świątecznych tradycjach. Było dużo zabawy i śmiechu!

Nauczyciel bibliotekarz

Marzena Sobczak




GÓRA GROSZA

Już po raz kolejny, jak co roku o tej porze, ruszyła  akcja "Góra Grosza".  Uczniowie wsypują do specjalnego pojemnika monety, które mają w swoich portfelach czy skarbonkach. Często proszą też rodziców o odkładanie najdrobniejszych monet, które potem mogą przekazać w ramach akcji usypywania szkolnej góry grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki. Jednak najważniejszym efektem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Zachęcamy gorąco wszystkich uczniów, rodziców i  pracowników szkoły do aktywnego udziału. Każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

Nad przebiegiem zbiórki i liczeniem monet czuwa 

pani Iwona Szklarska i pani Anna Wiśniewska.


ANDRZEJKI PRZEDSZKOLNE

29.11.2019 r.

        29 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
        Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików.
        Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce z dziecięcego repertuaru. Pod koniec  zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

Relację z tego wydarzenia przygotowała Paulina Grabowska.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE ,,JEŻYKI”
29.11.2019 r.

Miś jest mały i puchaty,

Miś jest fajny i kudłaty,

Miś jest gruby jak ta kula,

Misia zawsze się przytula.

       29 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego przyjaciela – pluszowego misia, który towarzyszył im przez cały dzień.

       Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci zaprezentowały swoje misie i opowiadały o nich. Wysłuchały również krótkiej historii powstania tego święta, następnie ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, brały też udział w konkurencji ,,Kto szybciej zje miód?”. Ciekawą atrakcją była misiowa fotobudka, w której przedszkolaki mogły zrobić sobie zdjęcie.

     Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć się jemu z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Nauczyciel edukacji przedszkolnej Magdalena Ferenc


Koncert Majki Jeżowskiej

Taniec, śpiew, dobra zabawa i konkursy z nagrodami – tak można krótko opisać koncert Majki Jeżowskiej, na który wybrały się przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Koncert odbył się 28 listopada w Hali Sportowej MOSiR w Kole. Majka ze swoją kolorową osobowością, wspaniałymi piosenkami i humorem porwała do zabawy każdego z nas! Mieliśmy okazję wysłuchać na żywo największych przebojów, między innymi: ”Wszystkie dzieci nasze są”, ”A ja wolę moją mamę”, ”Kolorowe dzieci” oraz wiele innych. Piosenki przeplatane były układami tanecznymi oraz konkursami, w trakcie których udało nam się wygrać plakaty i zdjęcia Majki Jeżowskiej z autografem, a także płyty z największymi przebojami artystki. Po koncercie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z piosenkarką.

Koncert Majki Jeżowskiej dostarczył nam dużo pozytywnej energii i wspaniałych emocji!

 

Kierownik wycieczki: Magdalena Ferenc


Zabawa andrzejkowa



Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.  Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
W naszej szkole dn. 27.11.2019 r. odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską , zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękna wróżka z magicznym sercem  przepowiadała imię przyszłej żony. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. W wspaniałą podróż piosenki Ryszarda Rynkowskiego pt. „ Jedzie pociąg z daleka” zabrał dzieci i nauczycieli pan dyrektor Tomasz Tomicki. W przerwie uczniowie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego popołudnia. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

Opiekun samorządu – Iwona Szklarska




Literacki salon wróżb w bibliotece



Człowiek często myśli otym, co go jeszcze w życiu spotka. Planuje, tworzy, fantazjuje...

Ludzie od dawna  prześcigali się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Nie inaczej było w naszej bibliotece. 27 listopada w szkolnej bibliotece została zorganizowana magiczna impreza czytelnicza pod nazwą „Literackie wróżby andrzejkowe”. Biblioteka w tym dniu stała się salą wróżb, a odwiedzający ją dostawali się pod opiekę dobrych wróżek Kingi i Anity – uczennic z klasy V b. Losy z cytatami z literatury, dobrymi radami i „złotymi myślami" powiedziały starszym uczniom z klas VI, VII, VIII oraz nauczycielom i pracownikom szkoły, co ich czeka i jak mają postępować w życiu. Natomiast dla młodszych uczniów z klas I – V wróżki przygotowały wróżby: szkatułka, zwierzątka i ja, ulubiony kolor.

Nie tylko uczniowie, ale też dorośli z radością wzięli udział w andrzejkowych zabawach.

Wszystkim uczestnikom i wróżkom dziękuję za magiczny dzień!

Pamiętajcie, wszystkie wróżby są tylko zabawą, nie należy traktować ich zbyt poważnie!

 

Marzena Sobczak, nauczyciel bibliotekarz





Pasowanie na ucznia klasy I


22 listopada w naszej szkole od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Nadszedł wreszcie moment najważniejszy dla pierwszoklasistów - ślubowanie na ucznia.

Na początku dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Po części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Następnie pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, a z rąk wychowawczyni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Potem było dużo życzeń i prezentów, m.in. od rodziców i uczniów z klasy II i III.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszoklasistom w pamięci.

Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.

Informację przygotowała Kamila Tomicka.


Podziękowania za udział w akcji "Tornister misyjny"


List do Królowej Elżbiety II

Uczniowie klasy VI oraz VII wraz z nauczycielem języka angielskiego napisali list do Królowej Elżbiety II z życzeniami świątecznymi. Na zajęciach z języka angielskiego oprócz napisanego listu, każdy uczeń mógł dołączyć wykonaną przez siebie kartkę świąteczną przygotowaną specjalnie dla Królowej. Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy odpowiedź z Pałacu Buckingham. O postępach tej akcji będziemy na bieżąco informować!
Informację przygotowała Olga Jędrzejewska.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KL. II

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci
i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

W tym dniu każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Dzieci poznały historię święta, brały udział w zabawach ruchowych i plastycznych. Dużo radości sprawiły im zabawy z ulubionym pluszakiem.

Wychowawca klasy II

Anna Michalak


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE PSZCZÓŁEK

25.11.2019 r.

        W dniu 25 listopada dzieciz grupy przedszkolnej "Pszczółki" brały udział w obchodach Światowego Święta Pluszowego Misia.

        Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami, które towarzyszyły im przez cały dzień. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m.in. "Jadą, jadą misie", "Pluszowy miś". Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe z udziałem pluszaków, zabawy plastyczne, quizy i misiowe tańce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, z której wszystkie dzieci chętnie korzystały.

        Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy "Przyjaciela Pluszowego Misia" oraz słodki upominek w kształcie misia.

        Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości i uśmiechu na twarzy.

Relację z przeprowadzonych zajęć przygotowała Paulina Grabowska.


„Światowy Dzień Pluszowego Misia” w bibliotece szkolnej

25.11.2019 r.

        25 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej po raz kolejny obchodziliśmy „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.  W tym dniu na specjalnym regale ekspozycyjnym pojawiła się wystawka książek, których bohaterami są „Misie”, a pani bibliotekarka zachęcała do ich wypożyczenia. To święto to kolejna okazja do miłego spędzenia przerw w naszej szkolnej bibliotece. Uczniowie opowiadali o swoich pluszakach, rozwiązywali zadania matematyczne z Misiem, układali Misia z papierowych puzzli, rysowali portret Misia. Dzieci miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu wierszyków i książek.

Nauczyciel bibliotekarz Marzena Sobczak


DZIEŃ KREDKI W GRUPIE JEŻYKÓW

,,Kolorowe kredki, w pudełeczku noszę,

Kolorowe kredki bardzo lubią mnie,

Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,

Namalują wszystko, to co chcę.”

            22 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kredki. W tym dniu w centrum dziecięcych działań znajdowała się oczywiście – kredka. Kredki wykorzystaliśmy nie tylko do rysowania, ale również do zabaw matematycznych, rytmicznych i ruchowych. Dzięki zabawom utrwaliliśmy nazwy kolorów.

            Zajęcia zakończyły się tańcami i pląsami przy znanej z dziecięcego repertuaru piosence ,,Kolorowe kredki”. Tak wesoły i kolorowy dzień z pewnością na długo zostanie w pamięci każdego przedszkolaka.

 

Informację przygotowała Magdalena Ferenc


Wystawa prac z biologii



W naszej szkole powstała wystawa  prac wykonanych  przez uczniów klas piątych oraz uczniów klasy ósmej. Na ekspozycji znalazły się prace wykonane  różnorodnymi technikami plastycznymi. Wśród nich zaprezentowano prace przedstawiające komórki zwierzęce, roślinne, grzybowe i bakteryjne. Większość prac została wykonana przez uczniów z klasy Va i Vb. Natomiast modele przedstawiające budowę podwójnej nici (helisy) DNA zostały wykonane przez uczniów z klasy ósmej. W galerii można zobaczyć kilka fotografii z wystawy.

Anna Wiśniewska



Dzień Sportu Wielkopolski Wschodniej - Babiak 2019

16.11.2019 r.

Dzisiaj (sobota, 16 listopada) w gminnej hali sportowej w Babiaku drużyna Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach wzięła udział w „Dniu Sportu Wielkopolski Wschodniej”, corocznej imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie Wielkopolska Wschodnia. W zawodach wystartowało łącznie 8 drużyn mieszanych, składających się z 12 osób każda – 6 zawodniczek, 6 zawodników. O doborze turniejowych teamów zdecydował zasięg działania zrzeszenia, obejmujący następujące gminy: Babiak, Koło, Kramsk, Krzymów, Sompolno i Wierzbinek. Nasz zgrany zespół tworzyli: Klaudia, Julia, Weronika, Laura, Lena, Weronika, Marcel (klas VI), Kacper (klasa VII), Krystian, Miłosz, Kacper, Braian (klasa VIII). W doborowej obsadzie drużyn konkurujących ze sobą w duchu fair play znalazły się jeszcze następujące ekipy: SP w Brdowie, SP w Brzeźnie, SP w Lubstowie, SP w Morzyczynie, SP w Powierciu, SP w Sadlnie, SP w Wysokiem. Na rywalizację złożyło się 7 ogólnorozwojowych konkurencji o różnej skali trudności. Ozdobą Dnia Sportu była konkurencja „koperta z biegiem wahadłowym”. Kilkugodzinne zmagania zakończyły się sukcesem drużyny reprezentującej szkołę w Brzeźnie. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci szkoły w Brdowie, a podium uzupełniła drużyna z Powiercia. Pierwsza trójka otrzymała nagrody w postaci wysokowartościowych bonów na sprzęt sportowy (odpowiednio na 1300, 1000 i 700 zł.). Zdobywcom trzech pierwszych miejsc serdecznie gratulujemy. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczeń worek z upominkami. Rywalizację uświetnił swoją obecnością gospodarz Gminy Babiak, p. wójt Wojciech Chojnowski.

Dziękujemy sportowcom za udział w zawodach, a organizatorom za zaproszenie. Opis wydarzenia warto zakończyć słowami umieszczonymi na autokarze, którym poruszała się reprezentacja Polski w piłce nożnej podczas UEFA EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii: „Bo liczy się sport i dobra zabawa”.

Tomasz Tomicki, dyrektor szkoły i trener drużyny,

Robert Wiśniewski, opiekun drużyny podczas zawodów.       

   


Dyplom za udział w akcji "Szkoła pamięta"


ZRÓB DLA INNYCH COŚ DOBREGO I ZBIERAJ NAKRĘTKI

        Rusza akcja zbierania nakrętek dla wychowanków OREW w Sadlnie. Uczniowiez naszej szkoły włączyli się w zbieranie plastikowych nakrętek.  Celem tej akcji jest kupno sprzętu rehabilitacyjnego dla wychowanków ośrodka.

        Organizowane działanie polega na zbiórce plastikowaych nakrętek. Zbierać można wieczka, korki, pokrywki i zakrętki od najróżniejszych opakowań. Szczególnie pożądane są nakrętki z plastikowych butelek, np. po wodzie mineralnej, napojach, sokach, mleku, szamponach, detergentach czy też chemii gospodarczej. Nie ma znaczenia, jaki będzie ich kształt i kolor,a także producent. Liczy się ilość - im więcej kapsli, korków i nakrętek, tym lepiej.



Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Barwy jesieni"

        Z przyjemnością informuję, że konkurs plastyczny "Barwy jesieni" został rozstrzygnięty. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i z całą pewnością wymagały niesamowitej pracy oraz pomysłowości w ich przygotowaniu. Jury w składzie: p. Anna Michalak, p. Marzena Sobczak, p. Magdalena Skalska, p. Danuta Zdrojewska nagrodziło najciekawsze prace.
        Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
        Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:
I miejsce        Krystian Malec
II miejsce       Aurelia Jędrzejewska
II miejsce       Rafał Stachowicz
III miejsce      Zuzanna Bujanowska

Anna Michalak, organizator konkursu.



Projekt "E-Twinning"


        W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy VII wraz z nauczycielem języka angielskiego będą realizowali projekt językowy „E-Twinning”. „E-Twinning” to społeczność szkół w Europie, które współpracują ze sobą i realizują wspólny projekt językowy. W tym roku naszym partnerem w projekcie jest szkoła z Danii, Lind- Skole Herning. Współpraca polega na wymianie wiadomości z uczniami w formie elektronicznej, jak również wykonywanie zadań powierzonych przez nauczycieli. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do posługiwania się językiem obcym w codziennych sytuacjach, jak również nawiązanie nowych znajomości z uczniami.

        Informację przygotowała Olga Jędrzejewska


Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019

12.11.2019 r.

        Akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą biało – czerwoną Ojczyznę zakończyła ogólnoszkolny projekt edukacyjny „Niepodległa 2019”. Swoją miłość do Polski nasza wspólnota szkolna okazała w sposób szczególny. Na lekcjach muzyki uczniowie poznali okoliczności powstania hymnu narodowego. W trakcie tych samych zajęć śpiewali jego pełną wersję, by ostatecznie zaprezentować swoje umiejętności wokalne podczas akcji „Szkoła do hymnu”. Równolegle z nauką strof „Mazurka Dąbrowskiego” dzieci wykonały z papieru kokardę w barwach narodowych. Kotyliony stanowiły piękny akcent stroju galowego, w którym młodzi artyści i widzowie  wystąpili podczas uroczystości szkolnej w dniu 12 listopada. Jej program, zatytułowany „Pociąg do wolności”, dotyczył długiej walki o wolność, zakończonej szczęśliwym finałem w dniu 11 listopada 1918 r. Poetycko – muzyczna gala była zwieńczeniem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Równie ważnymi działaniami w ramach projektu „Niepodległa 2019” były: akcja „Mamy niepodległą” i przekazane na lekcjach historii informacje na temat wydarzeń pamiętnego listopada 1918 r.

        Z tego miejsca pragnę gorąco podziękować uczniom, dyrektorowi, nauczycielom muzyki i plastyki oraz pracownikom szkoły za okazane wsparcie w realizacji projektu. Zapraszam do zapoznania się z opublikowanymi na naszych łamach informacjami na temat akcji: „Mamy niepodległą” i „Szkoła do hymnu”.

        Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.


Zakręcony tydzień z Lechem Poznań



Grupa utalentowanych piłkarsko uczniów naszej szkoły podjęła się nie lada wyzwania. Wkręcała „rogale” z rzutu rożnego. Powodem, dla którego uczniowie dokonali trudnej sztuki strzału do bramki z narożnika boiska był konkurs „Wkręć rogala”, ogłoszony przez klub piłkarski KKS Lech Poznań. Dowodem na zrealizowanie zadania było nagranie wysłane do organizatorów. Praca wykonana z precyzją zawodowych piłkarzy zaowocowała zakwalifikowaniem drużyny Szkoły Podstawowej im. W. Witosa do ścisłego finału, w którym zameldowały się tylko trzy zespoły z Wielkopolski. Finał konkursu nastąpił 10 listopada 2019 r. w przerwie meczu Lech Poznań – Korona Kielce, który mieliśmy przyjemność obserwować z trybun. Zaproponowana przez organizatorów konkursu formuła finału – każdą szkołę reprezentował jeden były piłkarz Lecha, i to on w imieniu szkoły wkręcał „rogale” – nie pozwoliła naszym uczniom na występ na płycie boiska, ale i tak sprawiła wszystkim bardzo dużo radości. Spiker stadionowy dwukrotnie wymienił nazwę szkoły, a wypowiedziane słowa dotarły do ogromnego audytorium, liczącego ok. 22 tysiące osób, z czego połowę stanowili młodzi uczestnicy akcji „Kibicuj z klasą”. Opisane wydarzenie było dziełem działu marketingu klubu i łączyło w sobie trudną sztukę fachu piłkarskiego z sięgającą XIX w. tradycją wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu (w dniu św. Marcina, 11 listopada). Pomysłodawcą i realizatorem działania był dyrektor szkoły, p. T. Tomicki.

Robert Wiśniewski, kibic i nauczyciel historii.


KIBICOWALIŚMY Z KLASĄ

10.11.2019 r.

W dniu 10 listopada 2019 r. grupa uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach gościła w Poznaniu. Powodem wizyty w stolicy Wielkopolski był mecz piłkarskiej Ekstraklasy Lech Poznań – Korona Kielce. Jedna z najbardziej znanych sportowych marek w Polsce zaplanowała na niedzielę kolejną edycję akcji „Kibicuj z klasą”. W jej ramach na Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej mogły wejść za darmo zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Akcja klubu skierowana była do szkół, placówek wychowawczo-opiekuńczych, klubów sportowych oraz grup znajomych. Organizator wskazał jedynie ich minimalną liczebność – 10 osób. Partnerem kampanii było Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Postanowiliśmy skorzystać z okazji i obejrzeć mecz na stadionie, który był areną Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Nasza ekipa kibicowska liczyła 28 sympatyków klubu i piłki nożnej. KKS Lech Poznań to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w kraju. W 97 – letniej historii zgromadził na koncie siedem tytułów Mistrza Polski i pięć Pucharów Polski. Mecz Lecha z Koroną zakończył się bezbramkowym remisem, a jego świadkiem była rozśpiewana i zadowolona z wyjazdu grupa dzieci, młodzieży i nauczycieli naszej placówki. Ogromny sukces przedsięwzięcia zrodził kolejne pomysły na promocję sportu i niesionych przez  niego wartości wychowawczych i obywatelskich oraz rozwój wysokiej kultury kibicowania wśród uczniów naszej szkoły. Poinformujemy o nich w kolejnych wpisach po zrealizowaniu zamierzeń.

Dziękujemy klubowi za gościnę. Życzymy spełnienia celów sportowych i organizacyjnych. Wypada zakończyć słowami popularnej przyśpiewki poznańskich kibiców: „W górę serca, niech zwycięża Lech…!”. 
Tomasz Tomicki, opiekun i organizator wyjazdu,

Robert Wiśniewski, opiekun.


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

        5 listopada 2019 r. to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Uczniowie uczcili to święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, nie zabrakło więc: Księżniczek, Czerwonego Kapturka, Spider – Man'a, czy też Elzy. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też pokazują ważne prawdy życiowe.

Samorząd Uczniowski oraz opiekun Iwona Szklarska.



Akcja „Mamy niepodległą”

Jednym z działań podjętych przez społeczność szkolną w ramach ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości była akcja „Mamy niepodległą”. Miała ona charakter edukacyjno – społeczny i była organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Polega na świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości w radosny i zarazem nietypowy i dzisiaj mało popularny sposób. Co roku organizatorzy zapraszają Polaków do wysyłania tradycyjnych kartek pocztowych z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W ciągu kilku lat akcja stała się stałym punktem obchodów tego wyjątkowego dnia dla wielu szkół, urzędów i instytucji kultury w całej Polsce. Już po raz drugi skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów akcji (poprzednio w 2017 r.). W tegorocznej edycji była także możliwość wysłania pocztówki w wersji elektronicznej. Pozostaliśmy wierni tradycyjnej formie dostarczania korespondencji i wysłaliśmy kartki-pocztówki za pomocą Poczty Polskiej. Trafiły one m.in. do Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu, władz Gminy Babiak, pracownika Urzędu Gminy w Babiaku oraz zaprzyjaźnionych szkół w Brdowie i Babiaku. Tematem edycji 2019 były prawa obywatelskie i reformy socjalne z przełomu lat 1918 i 1919.

Akcja "Mamy niepodległą" za nami. Przed nami kolejne wydarzenia, o których na pewno będziemy informować. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej.

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę Samorząd Uczniowski, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły życzą radosnego Narodowego Dnia Niepodległości.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii i koordynator działań w ramach szkolnego projektu "Niepodległa 2019".



Hymn narodowy na 101 głosów

08.11.2019 r.



Na zaproszenie ministra edukacji narodowej Szkoła Podstawowa im. W. Witosa wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Polegała ona na odśpiewaniu wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w dniu 8 listopada (piątek) o symbolicznej godz. 11.11. Odśpiewanie hymnu przez całą wspólnotę szkolną było formą okazania ogromnej radości z odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości. Było także symbolicznym podziękowaniem tym pokoleniom rodaków, które podczas 123 lat niewoli nosiły Polskę w sercu, i których działalność przyczyniła się do powrotu ojczyzny na mapę Europy w listopadzie 1918 r. Przedsięwzięcie było kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą, w tym dzieci, młodzież, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Bogusławicach. Biorąc pod uwagę rangę i skalę prezentowanego działania to nas nie mogło w nim zabraknąć. „Do usłyszenia” za rok.

Akcja jest częścią ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego „Niepodległa 2019”, o którym będziemy informować w kolejnych wpisach.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii i koordynator projektu.




CZYTAJMY DZIECIOM!

Spotkanie młodzieży z uczniami kl. II „przy książce”
07.11.2019 r.



Fotoreportaż: Anna Michalak



DZIEŃ DYNI W GRUPIE ”JEŻYKI”

31.10.2019 r.



Jak przyjemnie i wesoło,

Kiedy dynia krąży wkoło,

Dynia tu, dynia tam,

Dynia krąży tu i tam.”

 

            31 października wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Przedszkolaki miały okazję pogłębić wiadomości na temat wartości odżywczych dyni, sprawdzić co kryje się w wielkiej pomarańczowej kuli, a także dowiedziały się jakie potrawy można przygotować z tego wspaniałego warzywa. Nie zabrakło również wspólnych zabaw, konkursów i śpiewów, których tematem była oczywiście dynia.

            Był to dzień pełen uśmiechów i niezapomnianych wrażeń!

Informację przygotowała Magdalena Ferenc




Z WIZYTĄ W KINIE

29.10.2019 r.



W dniu 29 października uczniowie z klas I-III wraz z opiekunami wybrali się do Kina Helios w Koninie na bajkę pt. "O Yeti". Film swoją fabułą i akcją wywarł ogromne wrażenie na małych widzach. Wszystkim bardzo się podobał. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego popołudnia. Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia. Stanowiła również okazję do wzmacniania więzi koleżeńskich i wyrabiania u dzieci nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Kierownik wycieczki Anna Michalak




CZYTAJMY DZIECIOM!

Spotkanie młodzieży z przedszkolakami „przy książce”




        W dniu  29.10.2019 r. odbyło się w naszym przedszkolu, pierwsze w tym roku szkolnym, spotkanie młodzieży z kl. VI, VII, VIII z Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki z przedszkolakami „przy książce”. Celem spotkania było przede wszystkim:

- upowszechnianie głośnego czytania dzieciom,

- skojarzenie czytania z przyjemnością,

- wyrobienie nawyku codziennego kontaktu z książką.

Udział w spotkaniu pozwolił młodzieży ponadto:

-  pożytecznie i aktywnie spędzić czas,

- zaangażować się w działalność społeczną,

- zdobyć pozytywny wzorzec zachowania wobec młodszych dzieci.

        Motywem przewodnim spotkania były kolory. Kolorowa Wróżka wybrała się z wizytą do przedszkola w poszukiwaniu kolorowych dzieci. Każdy członek Klubu Pozytywnie Zakręconych Przyjaciół Biblioteki był ubrany w strój innego koloru. Przedszkolaki wspólnie z Kolorową Wróżką wyczarowywały kolory, potem wśród uczniów wskazywały tego, który nosił ubranie takiego koloru jak wylosowana piłeczka.  Wskazany uczeń czytał głośno utwór związany z wylosowanym kolorem.

        Kostiumy wróżki i kolorowych dzieci oraz rekwizyty pozwoliły na osiągnięcie na spotkaniu prawdziwe bajkowego nastroju. Na zakończenie Kolorowa Wróżka obiecała dzieciom, że będzie je wspominać i oglądać w swojej szklanej kuli. Każdy przedszkolak został obdarowany przez kolorowe dzieci plakietką „CZYTAJMY DZIECIOM!”.

Następne spotkanie już wkrótce!

Nauczyciel bibliotekarz: Marzena Sobczak




Projekt „Włącz bohatera”





Ostatni tydzień października zakończył pierwszy etap ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego „Włącz bohatera”. Zaplanowane działanie wpisuje się w krajową kampanię o tematyce historycznej, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest edukowanie młodych Polaków – uczniów szkoły, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej. Prowadzona inicjatywa jest kolejną formą realizowania w naszej szkole podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 w zakresie wychowania do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

W trakcie zajęć plastycznych uczniowie klas: II, IV, V a, V b, VI i VII wykonali kartki i laurki dla uczestników insurekcji warszawskiej z 1944 r. Następnie podczas edukacji polonistycznej (klasa II) i historii (pozostałe klasy) wypełnili je treścią, na którą złożyły się słowa wdzięczności i uznania dla bohaterskiej postawy powstańców, zakończone życzeniami zdrowia oraz spokojnego i długiego życia. Wypisane kartki/laurki zostały wysłane na adres organizatorów akcji „BohaterON – włącz historię!”, a stamtąd niebawem trafią do rąk zainteresowanych. Do tej pory w projekcie udział wzięło ponad 80 uczniów. Kolejne działania w ramach opisywanej inicjatywy przed nami.       

Cześć i Chwała Bohaterom!

Pięknie dziękuję p. Annie Michalak za ogromne wsparcie w realizacji zamierzeń.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii i koordynator projektu.


Szkoła pamięta!
25.10.2019 r.

W dniach 24 – 25 października 2019 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bogusławicach wzięli udział w akcji społecznej „Szkoła pamięta”. Zamysłem tej inicjatywy było przeprowadzenie działań upamiętniających ważne postaci związane z naszą placówką i regionem. Polegały one na uporządkowaniu i odwiedzaniu grobów osób zasłużonych oraz cenionych w naszej społeczności, posprzątaniu bezimiennych i opuszczonych nagrobków, zorganizowaniu zbiórki zniczy oraz odwiedzaniu grobów zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Podjęte czynności wpisały się w ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego inicjatorem były władze oświatowe (MEN).  

W zadaniu udział wzięło łącznie kilkadziesiąt osób. Kulminacja akcji nastąpiła w piątek między godz. 15.00 – 16.30 na cmentarzach parafialnych w Lubotyniu, Izbicy Kujawskiej i Babiaku. Wymienione nekropolie stały się miejscem wiecznego spoczynku kilkunastu cenionych i ważnych dla środowiska lokalnego osób. W najstarszej mogile znalazł się były żołnierz armii Księstwa Warszawskiego Gabriel Dąbrowski. Część zmarłych z dużymi sukcesami wypełniała misję pedagogów i wychowawców oraz współtworzyła historię naszej szkoły. Realizatorami planu byli: p. Tomasz Tomicki, p. Mirosław Okuński, p. Robert Wiśniewski.

W imieniu organizatorów dziękuję dzieciom, młodzieży, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za wsparcie akcji, bez którego jej przeprowadzenie nie byłoby możliwe.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.




Konwencja o Prawach Dziecka

24.10.2019 r.



Zbliżająca się 30. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka oraz wymagania programowe przedmiotu wiedza o społeczeństwie były doskonałą okazją do przeprowadzenia w dniu 24 października 2019 r. warsztatów tematycznych w klasie VIII. Dokument został zatwierdzony w dniu 20 listopada 1989 r. Do teraz Konwencję ratyfikowało blisko 200 państw. Rzeczypospolita Polska, choć z zastrzeżeniami, dokonała tego w 1991 r. 

Konwencja o Prawach Dziecka zawiera uroczysty wstęp i 54 artykuły. Jej zapisy powstawały z myślą o dobru dziecka. Gwarantują one prawa dziecka bez względu na płeć, kolor skóry, wyznanie, pochodzenie, czy status społeczny. Zapisy międzynarodowej konwencji znalazły odzwierciedlenie w systemie prawnym demokratycznej Polski. Podczas zajęć młodzież ugruntowała podstawową wiedzę na temat swoich praw, pracowała metodami aktywnymi oraz tworzyła mapy myśli na temat treści zawartych w dokumencie.

Robert Wiśniewski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i organizator zajęć.    



Wyprawa do Koła na „Wyprawę Magellana”

24.10.2019 r.



            Jedna z najzdolniejszych uczennic naszej szkoły próbowała ułatwić koleżeństwu z klasy VI zapamiętanie postaci i dokonań żeglarza i odkrywcy Ferdynanda Magellana. Zaproponowała następujący rym: „Pan Magellan dzielny chwat, opłynął ziemię w ciągu trzech lat”. Odnosi się on do jednej z najgłośniejszych zamorskich wypraw w historii świata. Dokładnie 500 lat temu (20 września 1519 r.) portugalski śmiałek i geniusz mórz i oceanów w służbie hiszpańskiej cesarza Karola V zainicjował pierwszą w dziejach świata wyprawę dookoła globu. Po blisko trzech latach ekspedycja Magellana powróciła do macierzystej Hiszpanii. Sam żeglarz nie doczekał jej końca – zginął na Filipinach.

            Ze względu na okrągłą rocznicę tego epokowego wydarzenia na ekrany kin trafił film animowany pt. „Wyprawa Magellana”. W dniu 24 października 2019 r. oglądało go 46 uczniów naszej szkoły. Specjalny seans przygotował Miejski Dom Kultury w Kole – „Kino nad Wartą”, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Tak jak rzeczony podróżnik na trwałe wpisał się w dzieje ludzkości, tak dyrekcja szkoły i opiekunowie wierzą, że pobyt w kinie zapisze się w pamięci naszych uczniów.

            Z tego miejsca pragnę podziękować dyrektorowi szkoły, opiekunom i pracownikom sekretariatu za pomoc w realizacji planów.

            Robert Wiśniewski, nauczyciel historii i organizator wyjazdu.





WYCIECZKA "JEŻYKÓW" DO GOSPODARSTWA ROLNEGO
23.10.2019 r.



W środowy poranek, tuż po śniadaniu udaliśmy się na pieszą wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa rolnego Państwa Orzechowskich. Na miejscu czekała na nas sympatyczna gospodyni, która oprowadziła nas po swoim gospodarstwie. Dzieci miały niezwykłą okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające w wiejskiej zagrodzie. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści gospodyni, o jej codziennych obowiązkach. Pani Agnieszka – właścicielka gospodarstwa, z chęcią odpowiedziała na wszystkie dziecięce pytania, rozwiewając tym wszelkie wątpliwości. Wielką radością dla przedszkolaków był udział w zabawie z wiadrami ze smoczkami do pojenia cieląt. Na zakończenie wizyty Pani Agnieszka poczęstowała dzieci lizakami i podarowała wszystkim kolorowanki.

Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie w pamięci dzieci.

Bardzo dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie i poświęcony czas.

Informację przygotowała Magdalena Ferenc


„Sport pozwala pokazać (…) 

                                          piękną stronę życia (…)”



            Sport ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży. Doskonale rozumieją to nasi nauczyciele wychowania fizycznego. Od lat jednym ze sposobów budowy prestiżu i dobrego imienia szkoły w środowisku lokalnym jest wyszukiwanie i rozwijanie talentów sportowych oraz działanie na polu krzewienia kultury fizycznej i promocji zdrowego stylu życia. Dlatego z ogromną przyjemnością informujemy o poszerzeniu oferty zajęć sportowych dla uczniów szkoły. Wzorem lat ubiegłych organizowane będą cotygodniowe zajęcia tenisa stołowego. Wymieniona dyscyplina sportu cieszy się dużą popularnością wśród uczniów, a wielu z nich ma na koncie już spore sukcesy. Młodych adeptów tenisa stołowego zapraszamy do kontaktu z nauczycielem prowadzącym zajęcia, p. dyrektorem Tomaszem Tomickim.

            Inną próbą poszukiwania talentów sportowych w gronie uczniów szkoły było spotkanie z p. Bartoszem Mikołajczykiem z Brdowa, do którego doszło w dniu 16 października 2019 r. Wizyta uznanego trenera wioślarstwa przybliżyła młodzieży zalety uprawiania tej dyscypliny sportu. Była także doskonałą okazją do odbycia treningu na ergometrach, które są wykorzystywane do budowania formy przed startem w zawodach. Organizatorem przedsięwzięcia był dyrektor szkoły p. T. Tomicki.

            Sport, podobnie jak szkoła, pełni funkcję wychowawczą. Podczas rywalizacji i wysiłku młodzi ludzie uczą się przestrzegania reguł, uczciwości, szacunku dla przeciwnika, wytrwałości w dążeniu do celu, pracowitości, współdziałania i odpowiedzialności. Sport to zarazem doskonała droga wychowania obywatelskiego. Każda forma organizacji aktywności fizycznej nie tylko zwiększa korzyści płynące z uprawiania sportu, ale jest inwestycją, która zaprocentuje w dorosłym życiu każdego naszego ucznia.

Robert Wiśniewski, kibic i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. 




DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
15.10.2019 r.



        Dnia 15 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy II, IV, VI i VII przygotowali humorystyczne przedstawienie pt. "Szkoło, szkoło, ale tu wesoło". Poprzez program artystyczny i śpiew uczcili wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły oraz podziękowali za trud włożony w edukację i wychowanie. Delegacja uczniów z klasy VIII wręczyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły serduszka z podziękowaniem. I choć słowo "dziękuję" czasem znaczy niewiele, przyjęli je z radością. Uroczystość przebiegła w miłej, a jednocześnie podniosłej atmosferze.
Samorząd Uczniowski oraz opiekun Iwona Szklarska.




IGOR ZWYCIĘZCĄ FESTIWALU "ESTRADA" W KALISZU
10.10.2019 r.

        10 października 2019 r. uczeń naszej szkoły Igor Poplewski, uczęszczający na zajęcia do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Sadlnie, zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży "Estrada" w Kaliszu. Igor zaśpiewał piosenkę z repertuaru Eda Sheerana - "Perfect". Igor swoim występem doprowadził publiczność do wzruszenia, za co otrzymał owacje na stojąco.
Występ Igora na Festiwalu można obejrzeć pod podanym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=V460bYlvLeE&feature=youtu.be

GRATULUJEMY!!!



Marek Tomicki


WIELKOPOLSKIM NAUCZYCIELEM ROKU 2019




        Na zaproszenie Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Marzeny Wodzińskiej, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, 3 października 2019 r. w Teatrze Wielkim im. Stanisław Moniuszki w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala podsumowująca konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku. Celem spotkania było podsumowanie osiągnięć i docenienie dorobku wielkopolskich szkół oraz nauczycieli.
        Tegoroczna IV edycja Konkursów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nagrodzono 15 nauczycieli oraz 15 szkół. Uhonorowano nauczycieli oraz szkoły, które wyróżniają się innowacyjnością, wysoką jakością nauczania, współpracą ze środowiskiem lokalnym jak również kształtowaniem wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich. Zwycięzcy, laureaci oraz wyróżnieni w Konkursach otrzymali nagrody finansowe, dyplomy oraz pamiątkowe statuetki. Galę uświetnił koncert 10 TENORÓW oraz Orkiestra Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej.

Wyniki Konkursu o tytuł „Wielkopolski Nauczyciel Roku”
Zwycięzcą Konkursu został nasz wieloletni dyrektor szkoły Pan Marek Tomicki, który otrzymał tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019, pamiątkową statuetkę, dyplom oraz nagrodę finansową.




PIŁSUDSKI - WÓDZ, POLITYK, BOHATER
10.10.2019 r.



W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości i pojawieniem się na ekranach kin filmu „Piłsudski” w dniu 10 października 2019 r. uczniowie klasy VIII odwiedzili Muzeum Okręgowe w Koninie i Koniński Dom Kultury. Celem wizyty we wskazanych instytucjach kultury było poszerzenie wiedzy na temat tytułowego bohatera oraz walki Polaków o upragnioną wolność i niepodległość. Postać Marszałka stała się tematem przewodnim pobytu w mieście nad Wartą. W pierwszej kolejności uczestnicy wycieczki wzięli udział w lekcji muzealnej. Podczas blisko godzinnych zajęć młodzież otrzymała solidną dawkę nietypowej wiedzy na temat twórcy Drugiej Rzeczypospolitej. Po wizycie w muzeum uczniowie udali się na seans filmu w reżyserii Michała Rosy, który swoje dzieło poświęcił J. Piłsudskiemu – sybirakowi, działaczowi politycznemu i bojownikowi PPS, Komendantowi, Brygadierowi i Naczelnikowi. Zrealizowane działanie służyło propagowaniu wartości patriotycznych i obywatelskich, podtrzymywaniu pamięci o wybitnych Polakach oraz rozbudzaniu zainteresowania wspaniałą historią Rzeczypospolitej. Było także jedną z wielu form realizowania w naszej szkole podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 w zakresie wychowania do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

Robert Wiśniewski, nauczyciel historii.  




PROJEKT "WŁĄCZ BOHATERA"



        Już po raztrzeci z rzędu nasza szkoła rozpoczyna udział w akcji BohaterON - włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Realizowana jest od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Tegoroczna edycja stała się pretekstem do zaplanowania kilkutygodniowego projektu edukacyjnego, którego czas realizacji przypada na październik i listopad. Projekt połączy w działaniu nauczycieli plastyki, języka polskiego i historii. Jego głównymi realizatorami będą uczniowie klas IV - VIII. Zadaniem dzieci będzie wykonanie dowolną techniką kartki/laurki dla żyjących powstańców. Zawartość pracy dopełnią osobiste życzenia każdego ucznia. Wszystkie kartki, laurki czy listy z życzeniami zostaną dostarczone uczestnikom - bohaterom - powstania. Dodatkowo najstarsi uczniowie szkoły wezmą udział w zajęciach na temat wspomnianego wydarzenia, które trwało 63 dni (1 sierpnia - 2 października 1944 r.) i zasłynęło niezwykłym męstwem oraz poświęceniem warszawiaków. W tym roku zapowiada się rekordowa liczba uczniów biorących udział w akcji. O jej efektach będziemy informować na bieżąco, dlatego zapraszamy do systematycznego śledzenia naszej strony internetowej.

Robert Wiśniewski - nauczyciel historii.



CIEKAWE LEKCJE CHEMII W NASZEJ SZKOLE
10.10.2019 r.



10.10.2019 r. w klasie 7 odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze, a efekty można zobaczyć na zdjęciach.

 Informację przygotowała Anna Wiśniewska.




SZKOLNY KONKURS JĘZYKOWO-MATEMATYCZNY Z WYKORZYSTANIEM KODU QR

Zadanie 1 - MATEMATYKA



ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W GRUPIE "JEŻYKÓW"
4.10.2019 r.


        4 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Obchody tego dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzęta to istoty żywe, które mają swoje prawa.
        Przedszkolaki poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Wszystkie dzieci słuchały wierszy, rozwiązywały zagadki oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami. Wykonały również piękne prace plastyczne. Natomiast największą atrakcją tego dnia był chomil, królik i gołąb. Przedszkolaki przyglądały się zwierzątkom z wielkim zainteresowaniem i otaczały je troską.
        Bardzo dziękujemy mamie Marty za zaangażowanie i przyniesienie do przedszkola zwierzątek i tym samym pomoc w zorganizowaniu dla przedszkolaków tej żywej lekcji przyrody.

Informację przygotowała Magdalena Ferenc.



IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA



        4 października obchodziliśmy w naszejszkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, w którą zaangażowały się 5862 szkoły. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym oraz udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością.
        W naszej szkole zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów z klas IV-VIII. Do egzaminów przystąpiło 63 uczniów oraz jeden uczeń z klasy III. Uczniowie mieli okazje odświeżyćsobie niezbędną wiedzę dzięki plakatom zamieszczonym na terenie szkoły. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Gratulujemy wszystkim "Ekspertom Tabliczki Mnożenia", dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia.

Informację przygotowała Anna Wiśniewska.




MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1.10.2019 r.





01 października obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. To dzień, w którym króluje muzyka. W naszej szkole na przerwach uczniowie mieli okazję posłuchać, jak również zaśpiewać znane hity muzyczne, a na długiej przerwie uczniowie klas IV- VIII zatańczyli popularny taniec – Belgijkę. Dzień ten był przypomnieniem jak ważną dziedziną naszego życia jest muzyka.

Opiekun SU - Iwona Szklarska 



ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "JESIENNE CUDAKI".



        Jesień to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk. Jesień dostarcza nam wiele pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości tkwiący w naszych dzieciach, zorganizowano w naszym przedszkolu jesienny konkurs pt. "Jesienne cudaki" w którym udział wzięły dzieci 6-letnie.
        Celem konkursu było rozbudzenie fantazji i wyobraźni twórczej dzieci, kształtowanie wrażliwości dzieci na otaczające je środowisko oraz tworzenie atmosfery zadowolenia i radościz dobrze wykonanego zadania. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały prace, korzystając tylko z darów jesieni. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością oraz nie lada precyzją co zaowocowało przepięknymi pracami. Pomimo oryginalności wszystkich prac musieliśmy wyłonić zwycięzców konkursu. W role jury wcielili się wybrani nauczyciele z naszego przedszkola. Jury ogłosiło werdykt:
I miejsce: Oliwier B.
II miejsce: Amelia B.
III miejsce: Gabriela M.
                                        Gratuluję!!!



OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
30.09.2019 r.



    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

    Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury.

    Z tej okazji w poniedziałek 30 września 2019 r. w naszym przedszkolu i szkole każda lekcja rozpoczynała się 5 minutowym głośnym czytaniem książek wybranych i wypożyczonych specjalnie na ten dzień z biblioteki szkolnej.

    Wszyscy uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie włączyli się w tegoroczną akcję głośnego czytania zorganizowana przez bibliotekę szkolną.

Informację przygotowała Marzena Sobczak.



EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26.09.2019 r.


        Każdego roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Podczas tego wyjątkowego dnia podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.
        W tym roku szkolnym uczniowie mieli okazję gromadzić wiedzę na temat krajów Europy, wziąć udział w quizie na temat EDJ, rozpoznawać charakterystyczne zabytki danego państwa oraz układać stolice tych państw. Tego dnia uczniowie mogli również pochwalić się swoimi pamiątkami pochodzącymi z różnych państw. Na koniec każdy z uczniów miał okazję nauczyć się mówić "dzień dobry"  w wielu językach m.in. włoskim, hiszpańskim, francuskim.

Informację przygotowała Olga Jędrzejewska.



EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W PRZEDSZKOLU
26.09.2019 r.


26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Tego dnia również najmłodsi uczniowie świętowali ten dzień. Podczas zajęć uczniowie poznali nowe słownictwo w różnych językach obcych. Uczniowie bardzo chętnie wysłuchali ciekawostek związanych z różnymi państwami. Na koniec każdy uczeń odwzorował flagę danego państwa.

Informację przygotowała Olga Jędrzejewska



SPOTKANIE Z POLICJANTEM
26.09.2019 r.


    Dnia 26 września 2019r. gościliśmy w naszej szkole i przedszkolu pana policjanta z Posterunku Policji w  Babiaku. Spotkanie to zorganizowała pani Iwona Szklarska. Spotkania zostały podzielone na trzy grupy: klas młodszych i starszych oraz przedszkola. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III . Prowadzący spotkanie zwracał uwagę jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły, przypomniał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił jaka ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych również zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa, ale także mogli dowiedzieć się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. W ostatnim spotkaniu uczestniczyli przedszkolaki. Pan policjant przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki jak i wszystkie grupy dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

    Dziękujemy panu policjantowi za udział w spotkaniu z uczniami naszej szkoły i przedszkola.


Informację przygotowała Iwona Szklarska.



POWITANIE JESIENI PRZEZ GRUPĘ PSZCZÓŁEK.
23.09.2019 r.



    23 września zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyła się impreza "Powitanie Jesieni", gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku - jesień. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o porze roku - jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Pani Jesień weszła z wielkim koszem pełnym darów:jabłek, orzechów, kasztanów ... oraz pędzlem, którym zaczęła już malować świat na jesienne barwy. Dzieci śpiewały, tańczyły oraz wykonywały wszystkie jesienne zadania.

Przygotowała Anna Biernacka.



POWITANIE JESIENI W GRUPIE "JEŻYKÓW"
23.09.2019 r.



    23 września dzieci powitały w przedszkolu wyjątkowego gościa - Panią Jesień.
    Jesień przyniosła ze sobą wspaniałe dary, które ozdobiły kącik przyrody: kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębinę oraz dynie. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się porze roku. "Jeżyki" poznały kolorowe liście drzew, porządkowały je i przeliczały zbiory. Z uśmiechem i odwagą śpiewały piosenki, tańczyły oraz brały udział w konkurencjach. Przedszkolaki wykonały również piękne prace plastyczne.
    Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudnai zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.
Informację przygotowała Magdalena Ferenc.



SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2019
20.09.2019 r.


     20 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej "Sprzątanie Świata". Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY". Tego dnia wszyscy uczniowie ze szkoły wraz z opiekunami udali się w wyznaczony rejon do porządkowania. Klasy I-III sprzątały teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw. Klasy IV-VIII zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły. Dzięki słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Sprzątanie Świata - Polska 2019 odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Gminy Babiak. Szkoła otrzymała nie tylko materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji, ale również słodki poczęstunek dla każdego ucznia.
    Dodatkowo każda klasa wykonała plakat związany z tematyką akcji sprzątania świata. Uczniowie za pomocą prac plastycznych pokazali jak powinna wyglądać nasza ziemia - czysta planeta. Zwieńczeniem całej akcji było wspólne zdjęcie wszystkich klas z wykonanymi plakatami na boisku szkolnym.
    Opiekunowie akcji: Anna Wiśniewska, Emilia Łojewska.



PRZYGOTOWYWANIE PLAKATU ORAZ SPRZĄTANIE ŚWIATA W KLASIE 2
20.09.2019 r.


Fotoreportaż Anna Michalak.



SKARPETKOWA MITOZA I MEJOZA
20.09.2019 r.



20 września na lekcji biologii w klaasie ósmej odbyła się lekcja na temat podziałów komórkowych. Mitoza i Mejoza - największy ból uczniów podczas lekcji biologii - wcale nie muszą być nudne i nezrozumiałe. Uczniowie przynieśli do szkoły skarpetki. Każda para skarpetek odpowiadała jednemu zestawowi chromosomów. Po krótkim omówieniu tych podziałów uczniowie musieli samodzielnie przedstawić przebieg mitozy i mejozy za pomocą przyniesionych skarpetek.

Informację przygotowała Anna Wiśniewska.



OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE "PSZCZÓŁEK"
20.09.2019 r.


"Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka".

    Takim hasłem zaczęliśmy świętować ten wyjątkowy dzień dla przedszkolaków. Świętowały bawiąc się wspólnie i biorąc udział w konkursach sportowych, i nie tylko. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na koniec dzieci miały wykonać pracę plastyczną, a mianowicie Przedszkolaka.

Przygotowała Anna Biernacka.




DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE "JEŻYKÓW"
20.09.2019 r.



    20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu na dzieci czekało tego dnia mnóstwo atrakcji. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach, konkursach i tańcach przy wesołej muzyce. Na zakończenie imprezy, każde dziecko otrzymało medal "Super Przedszkolaka".
    Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

Przygotowała Magdalena Ferenc.




DZIEŃ KROPKI W GRUPIE 6-LATKÓW
16.09.2019 r.


    15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
    Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Było kolorowoi radośnie.

Informację przygotowała Anna Biernacka.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W GRUPIE "JEŻYKÓW"

16.09.2019r.

"Kropka"

Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.

Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.

Miała za zadanie znaczek namalować,

jednak ona chciała farbki swoje schować.

W zdolności dziewczynki pani uwierzyła.

Kolorową kropkę w ramki oprawiła.

Cieszą nasze oczy kropki wesolutkie,

talenty wskazują: duże i malutkie.

Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,

bo odkryć zdolności inaczej się nie da.

Kropki kolorowe wędrują po świecie.

Talenty wskazują, o których nie wiecie.

    To był dzień pełen kropek! W naszej grupie powstały "kropkowe" dzieła sztuki. Zabawy i radości nie było końca.

Informację przygotowała Magdalena Ferenc.


SZKOLNE ŚWIĘTO DEMOKRACJI

    Jak co roku we wrześniu uczniowie zdecydowali o składzie władz tworzonego przez siebie Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbyły się 12 września. Tego dnia członkowie wszystkich klas wyłonili trzyosobową Radę SU, składającą się z przewodniczącego, zastępcy i sekretarza. Do rywalizacji o miejsca we władzach samorządu szkolnego przystąpiło siedmioro kandydatów. W wyborach powszechnych największe uznanie koleżeństwa zyskali, a tym samym objęli wymienione funkcje: Aleksandra (kl. VIII), Seweryn (kl. VII) i Natalia (kl. Va). Trzyosobowe gremium pokieruje działaniami samorządu w roku szkolnym 2019/2020. Równolegle z wyborami władz szkolnej wspólnoty samorządowej uczniowie wybierali opiekuna. Została nim pani Iwona Szklarska. Dzień po wyborach odbył się apel, na którym dotychczasowa opiekun, pani Olga Jędrzejewska, poinformowała zgromadzonych o wynikach wyborów. Nowe władze i nowa pani opiekun otrzymali gratulacje z rąk dyrektora szkoły. Pan Tomasz Tomicki podziękował uczniom za udział w wyborach, a dotychczasowym władzom i opiekunowi za owocną pracę w poprzednim roku szkonym. Z kolei nowo wybranym życzył sukcesów w rozwijaniu aktywności i samorządności dzieci i młodzieży. Na koniec poprzednie i obecne władze otrzymały gromkie brawa od uczniów i nauczycieli.

    Robert Wiśniewski, opiekun SU w roku szkolnym 2017/2018.

 


UWAGA!!!

Zmiana organizacji dowozów i odwozów obowiązująca od dnia 

9 września 2019 r.

autokar nr 1 - kierunek: Góraj, Mchowo, Wiecinin

aukokar nr 2 - kierunek: Lubotyń, Sierakowy, Janowice


KONKURS HISTORYCZNY PATRIA NOSTRA

W przede dniu zakończenia roku szkolnego 2018/2019 w Poznaniu odbyła się uroczysta gala finałowa IV wielkopolskiej edycji Konkursu Patria Nostra, na której organizator, warszawska Fundacja Konkursu Historycznego Patria Nostra, ogłosił wyniki. Do rywalizacji stanęło 76 drużyn z regionu i z zagranicy, w tym trzyosobowa drużyna naszej szkoły. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu krótkiego filmu lub animacji komputerowej na temat wydarzenia z historii Polski. W związku z obchodzonym w 2018 r. stuleciem odzyskania niepodległości nasz zespół uczniowski w składzie: Bartosz, Dominik, Seweryn zdecydował się na przygotowanie materiału na temat jednego z ojców niepodległości i twórców Drugiej Rzeczypospolitej – Romana Dmowskiego. Złożyło się na niego 6 zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów slajdów. Prace konkursowe wszystkich drużyn biorących udział w konkursie emitowane były na telebimach reklamowych w największych miastach Polski.
W gronie zwycięzców znalazły się szkoły z Poznania, Odessy (Ukraina) i Kaczek Średnich. Organizatorzy przedsięwzięcia docenili wysiłek wszystkich drużyn i obdarowali je nagrodami. Do szkoły dotarły one podczas wakacji, dlatego o naszym działaniu informujemy dopiero teraz. Celem konkursu było m.in. propagowanie wiedzy o historii Polski i krzewienie patriotyzmu. Patronami wydarzenia byli: Sejm RP, MEN, MON, IPN. Zachęcamy do obejrzenia pracy konkursowej w serwisie internetowym YouTube (
https://www.youtube.com/watch?v=J-pzHdrk6K4 ).   


Robert Wiśniewski, opiekun drużyny.


Rozpoczęcie  nowego  roku  szkolnego 2019/2020

02.09.2019 r.

2019_2020

    więcej zdjęć...

W dniu 2 września Pan Dyrektor Tomasz Tomicki powitał zgromadzonych uczniów, rodziców,nauczycieli oraz przybyłych gości. Jako pierwszy głos zabrał wójt Gminy Babiak Pan Wojciech Chojnowski, który przedstawił nowego Dyrektora Zespołu Szkół w Bogusławicach Pana Tomasza Tomickiego. W dalszej kolejności Pan Dyrektor po przedstawieniu spraw organizacyjnych złożył życzenia uczniom, nauczycielom oraz pracownikom na rozpoczynający się rok szkolny 2019/2020. Następnie uczniowie razem z wychowawcami udali się do klas.





KOLONIA LETNIA Z PASJĄ

STEGNA 2019







LICZNIK ODWIEDZIN


   
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020
 Mirosław Okuński